Objednávky odesíláme v jediný odesílací den a to v úterý (výjimečně ve středu).

Kaki 'Royo Brillante' - Diospyros - špičák V KVĚTINÁČI

660 Kč 589,29 Kč bez DPH
Skladem (>15 ks)
Můžeme doručit do:
27.5.2024

Stromek zakořeněný v kontejneru. Royo Brillante je pozdní španělská odrůda s velkými plody, bezsemenná, samosprašná. Sklízí se koncem října až v listopadu, po sklizni je vhodné nechat plody chvíli odležet, aby získaly sladkou chuť. Mrazuvzdorná do -18 °C.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Stromek zakořeněný v kontejneru. Jeho výška je cca 30-40 cm (vyjíměčně 50 cm, vyšší kusy rychle ubývají)

Tento ovocný strom je někdy nazýván jako ebenovník, určitě jste slyšeli o černém ebenovém dřevu z rodu tropických stromů Diospyros z čeledi Ebenovitých. Eben je velmi tvrdé a těžké dřevo černé barvy. Používá se k výrobě nábytku, hudebních nástrojů a v řezbářství.

- nejvíce pěstovaná odrůda ve Valencii ve Španělsku

- je to pozdní odrůda - sklizeň říjen - listopad

Zralost plodů - možno konzumovat ihned po sklizni (nutno oloupat slupku, ta obsahuje velké množství taninu což vyvolává trpkost a konzumovat pouze vnitřní část), nebo po 14ti dnech doma v pokojové teplotě dozrají i se slupkou (většinou se sklízí až po opadu listí). Taniny se odbourávají chladem, což u této odrůdy docílíme pozdější sklizní ze stromů. Ideálně nechat dozrávat s jiným ovocem pohromadě nebo ovoce uzavřít do igelitového sáčku odkud uvolňující se plyn (etylen=C2H4) z dozrávajícího ovoce nemá kam unikat (etylen=C2H4 způsobuje rychlejší dozrávání plodů). Zralé plody poznáme omakem, jsou měkké.

Plody - zářivě oranžové (nezralé jsou žluté), je uváděna větší velikost 200-400g, ale myslím že reálných bude těch 200 g (nejčastěji se k nám dovážejí ze Španělska nebo z Itálie, Španělské v našich supermarketech v ČR mají hmotnost cca 200 g)

Rozměry vzrostlého stromu - výška cca do 4 m, šířka do 2,5 m

Opylovací poměry - jsou velmi různé u různých odrůd kaki. Odrůda Rojo Brillante je parthenokarptická.

  1. Partenokarptické odrůdy jsou zvláštním typem opylovacích poměrů. Partenokarpie je schopnost rostliny, vytvořit plody bez jejich opylení květů. Stačí Vám tedy jen jedna rostlina k tomu aby plodila. Semena po oplození květu odumřou a tím vznikají bezsemenné plody (můžeme se s tím setkat u některých odrůd vinné révy, melounů, okurek, fíků atd.).
  2. Kaki bývají i jako dvoudomé rostliny, což znamená, že je rostlina buď se samčími květy nebo se samičími květy (stejně jako můžete znát u rakytníku samce a samici).
  3. Některé rostliny mohou být jednodomé a u těch pak mohou být samosprašné nebo cizosprašné. U samosprašných stačí jedna rostlina a u cizosprašných jsou potřeba dvě různé odrůdy.

Stanoviště a přezimování - ze začátku doporučuji přesázet do většího květináče a první 2-3 roky na zimu uklízet do bezmrazého prostředí (sklep, garáž atd. - světlo v zimě nepotřebuje), po 3 letech kdy stromku zesílí dřevo, vysázet na chráněné místo před větrem do zahrady. První roky po výsadbě do zahrady ještě doporučuji na zimu obalit hlavní kmen bílou netkanou textilií. Mrazuvzdornost je uváděna do - 18oC.

Léčivé účinky plodů - Odstraňují únavu, zlepšují kvalitu spánku, posilují imunitní systém, udržují v normě hladinu cukru v krvi, působí preventivně proti rakovině, preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, preventivně proti ateroskleróze, podporuje správné trávení a vyprazdňování (zácpa, průjem), chrání sliznici střev před působením škodlivých látek, mají močopudný účinek, mají pozitivní účinek na pleť, zklidňují nervový systém, působí jako prevence před vznikem ledvinových a močových kamenů. Kaki je vhodné při hubnutí, protože urychluje a podporuje spalování tuků. Díky udržování hladiny cukru v krvi budete mít také menší chuť na sladké.

 

Prodejní velikost kontejneru 2 l

Podnož - semenáč

 

Jak zasadit ovocný stromek naleznete ZDE.

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Ovoce
Dorůstá do výšky (m): 10
Barva plodu: oranžová
Doba zralosti: říjen
Stanoviště: slunné
Vhodnost pro děti: velmi vhodné (jedlé)
Podnož: semenáč
Využití: okrasné, jedlé

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: